Nosní mandle

NOSNÍ MANDLE

Jiný název pro nosní mandli je adenoidní vegetace. Nosní mandle je nahromadění lymfatické tkáně v nosohltanu. Lymfatická tkáň je v krku na více místech, kromě nosní mandle jsou tu také patrové mandle, mandle na kořeni jazyka a menší lymfatické uzlíky na zadní stěně za patrovými mandlemi. Úkolem lymfatické tkáně je imunologická obrana a tak je umístěna především v místech, kde je virů a bakterií nejvíce- na začátku dýchacích a polykacích cest. U dětí imunologický systém teprve vyzrává, takže lymfatické tkáně je v krku hodně, protože musí hodně pracovat. Nosní mandli mají všechny děti, největší je ve věku 3 let a potom se sama zmenšuje.

Nosní mandle je v hloubce za dutinou nosní a výše, než kam je vidět při otevřených ústech. Nosní mandle může způsobovat obtíže jednak tím, že je hodně veliká a znemožňuje dýchání nosem.Takové děti huhňají, v noci chrápou.

Nosní mandle může zhoršovat průchodnost trubice ( Eustachova tuba), která vede ze středního ucha právě do prostoru nosohltanu. Neprůchodnost této trubice způsobuje zhoršení sluchu a může se podílet na tom, že děti mají opakované záněty středního ucha.

Nosní mandle může být ložiskem infekce, děti mají opakované rýmy, záněty dutin, někdy i záněty průdušek.

Endoskop

VYŠETŘENÍ NOSNÍ MANDLE se u nás provádí tenkým endoskopem( obr.) který obraz v nosohltanu zvětšuje a vidíme do hloubky. Před vyšetřením dáváme do nosu sanorin, aby byl nos volnější. Při spolupráci dítěte je toto vyšetření nebolestivé.

Endoskopem také provádíme vyšetření bubínků.

 

Tympanometrickým vyšetřením kontrolujeme funkci trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem a orientačně vyšetříme sluch. Vyšetření není pro děti nepříjemné. Na obrázku je tympanometr, který užíváme.

TympanometrTympanogram

 

U dětí mladších 3 let je většinou spolupráce nemožná, takže v případě nutnosti vyšetřit nosní mandli se v naší ordinaci vyšetřuje prstem, kterým z úst dosáhneme až do nosohltanu. Toto vyšetření trvá asi 3 vteřiny, ale je pro dítě nepříjemné i když ne bolestivé.

 Vyšetřením zjistíme, že dítě má vegetaci ( má ji každé dítě!), zhodnotíme velikost a přítomnost známek zánětu a vyloučíme jiné choroby v nose, v dutinách a nosohltanu.

Zjistíme možnou poruchu sluchu a poruchu funkce trubice ze středního ucha do nosohltanu.

Zhodnotíme podle údajů pediatra a rodičů:

  • dýchání nosem ve dne a v noci
  • zda chrápe a má pouzy v dýchání v noci
  • huhňá
  • počet rým, zánětů středního ucha, dutin, zánětů průdušek, nutnost antibiotické léčby pro tyto záněty
  • jak dítě slyší, zda chodí na nácvik řeči ( může souviset s horším sluchem)

Rozhodnutí o operaci není téměř nikdy zcela jednoznačné, musíme zvažovat přínos operace, co čekáme, že se po operaci vylepší, ale zároveň musíme zvažovat i rizika, i když jsou minimální. V rozhodování o možnosti operace je důležitý nejen nález při vyšetření dítěte ale velmi důležité jsou informace o zdravotním stavu dítěte od pediatra ale i od rodičů. U většiny dětí po prvním vyšetření zkoušíme léčbu, operace je až posledním řešením.

OPERACE NOSNÍ MANDLE

Operace nosní mandle se jmenuje adenotomie. Provádí se v celkové narkóze, při níž se dítěti pusou za kontroly endoskopem v nose odstraní tkáň z nosohltanu. Tkáň se může odstraňovat nožem, radiofrekvencí, laserem. Žádná z těchto metod není lepší než ostatní, mají tedy všechny stejné výsledky i stejné komplikace. Adenotomie je bezpečný a efektivní zákrok, který ale jako každá operace má svá rizika a to riziko z celkové anestezie, krvácení a zhoršení celkového stavu v důsledku sníženého příjmu tekutin.

Rodiče si mohou pro operaci vybrat pracoviště a mohou se rozhodnout, zda nechají dítě přes noc pod kontrolou v nemocnici, nebo si ho vezmou po výkonu domů. Doporučujeme pracoviště:

  • které není daleko od místa bydliště
  • kde je adenotomie prováděna s endoskopickou kontrolou
  • kde je adenotomie častým a tedy pro operatéra běžným výkonem
  • u dětí mladších 2,5 let v nemocničním zařízení.

Po operaci bude dítě asi 7 - 10 dní mimo dětský kolektiv, na pooperační kontrolu můžou rodiče dítě vzít na ORL pracoviště, kde bylo o operaci rozhodnuto, tedy například k nám.

Rodiče se často ptají na možnost dorůstání nosní mandle po operaci. Pokud je výkon správně proveden, tak je tato možnost velmi malá. Čím je dítě starší v době operace, tím menší je pravděpodobnost, že se v nosohltanu objeví znovu nějaká lymfatická tkáň. Nejvhodnější věk operace je kolem 3 let.