Reflux

REFLUXNÍ CHOROBA

Reflux je přítomnost žaludečního obsahu v jícnu. Někdy se z jícnu může obsah žaludku dostat ještě výše až do krku, hrtanu a průdušek. Refluxát je tekutina, která se ze žaludku dostává do jiných obastí. Tato tekutina může být škodlivá tím, že jsou v ní látky, které se podílí na trávení a proti kterým je sliznice žaludku chráněna. Pokud se ale refluxát dostane mimo žaludek, může poškozovat sliznici jícnu, krku nebo hrtanu. Refluxát obsahuje kyselinou solnou, která je příčinou pálení na hrudníku nebo v krku. V refluxát jsou ale i pepsiny a kyseliny žlučové a ty mohou poškozovat sliznici bez přítomnosti kyseliny solné, tedy i bez pociťovaného pálení.

alt

Reflux je u malých dětí normální. Děti do jednoho roka života běžně ublinkávají spolknutou potravu spolu  se žaludečními šťávami. Tento stav nepůsobí žádné obtíže. Pokud dítě jí a správně přibývá na hmotnosti, tak se reflux, tedy ublinkávání nebo občasné zvracení neřeší.

Refluxní choroba je stav, kdy refluxát mimo žaludek působí obtíže. Tyto obtíže jsou nejčastěji v jícnu, ale mohou být ještě výše, kdy chorobu nazýváme extraezofageální reflux (reflux mimo jícen). Reflux se také může podílet na řadě chorob, kdy nemusí být jediným faktorem podílejícím se na vzniku onemocnění, ale významně ho zhoršuje.

ONEMOCNĚNÍ

Extraezofageální reflux může mít vliv na tato onemocnění:

-astma,

-kašel,

-opakované záněty hrtanu u dětí (laryngitidy),

-chrapot,

-záněty hrtanu dospělých s tvorbou granulomů,

-záněty v nose a paranazálních dutinách u dětí (zvětšení nosní mandle, rýmy, záněty dutin),

-škrábání, pocit zahlenění v krku u dospělých.

 

DIAGNÓZA

Zjistit mimojícnový refllux je poměrně obtížné. Jednou z možností, a to v současné době hodně užívanou,  je měření kyselosti hluboko v krku nad hlasivkami. Toto měření prokáže jenom přítomnost kyseliny z refluxátu ale neprokáže ostatní škkodlivé látky, to je hlavně pepsin. Vyšetření není příjemné, protože je potřeba nosem zavést sondu do krku a ponechat ji po dobu měření několik hodin.

Druhou novou metodou je měření pepsinu ve slinách. Toto vyšetření po vyzkoušení nepovažujeme za velmi přínosné, takže už ho neprovádíme.

Třetí a nejčastější metodou je zkusit na několik týdnů léčbu. Při zlepšení je diagnóza refluxu velmi pravděpodobná a proto potom pokračujeme  v léčbě další měsíce. Tomuto stanovení diagnózy se říká diagnosticko-terapeutický postup.

 

LÉČBA

Léčba začíná režimovými opatřeními:

-zvednou čelo postele,

poloha kojence na břiše pouze pod dohledem !!, jinak je větší riziko syndromu náhlého úmrtí, běžná je tedy poloha na zádech,

-poloha při spaní větších dětí na boku,

-u kojenců možno zkusit zahuštění stravy,

-u větších dětí a dospělých omezit nebo zcela vyloučit čokoládu, kořeněná a mastná jídla, sycené nápoje, alkohol, jídlo pozdě večer.

Léčbu léky zahajuje a navrhuje lékař na základě uváděných obtíží, výsledků vyšetření a to poté, kdy samotná režimová opatření byla bez výraznějšího efektu. Léčba, včetně režimových opatření, musí trvat delší dobu, i několk měsíců a její ukončování má být postupné a ne náhlé.