Ucho

VYŠETŘENÍ SLUCHU U NOVOROZENCE

Sluch je pro dítě velmi důležitý již od prvních měsíců života, protože mu umožňuje orientaci v prostředí a je nezbytnou podmínkou pro rozvoj ŘEČI.

Ve většině západních evropských zemí se provádí běžně vyšetření sluchu u všech novorozenců. Jde o takzvané screeningové (vyhledávací) vyšetření, to znamená, že se provádí u dětí, které nemají žádné příznaky poruchy. U naprosté většiny dětí je výsledek vyšetření normální, ale u některých je tímto vyšetřením možno zjistit poruchu sluchu v době, kdy lze stav napravit bez závažného poškození  dalšího vývoje. Vyšetření je zcela bezpečné a nebolestivé, takže je správné, aby bylo provedeno u všech novorozenců.

Vyšetření sluchu se provádí v naší ambulanci přístrojem, který zaznamenává otoakustické emise ve zvukovodu dítěte, trvá asi 15 minut a optimální je vyšetřovat spící dítě.

Vyšetření otoakustických emisí nehradí pojišťovna, takže stojí 300 Kč mimo ordinační hodiny a je možno se objednat na čísle 281 863 992.

 alt

 

 

ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA U DĚTÍ

Vyšetření uchaNejčastějším onemocněním u dětí je zánět středního ucha. Projevuje se bolestí ucha, u malých dětí neklidem a nemožností spát, zvýšenou teplotou. Zánět středního ucha provází většinou rýmu. Pro stanovení diagnózy je důležité vyšetření bubínku. Toto vyšetření je nebolestivé a provádíme ho tenkou optikou, která obraz bubínku zvětšuje právě tak, jako mikroskop.

Zánět středního ucha se nejčastěji léčí kapkami do ucha- Otobacidem, který má ulevit od bolesti, a nosními kapkami, které umožní odtok sekretu z ucha do nosu. Právě nahromaděný sekret za bubínkem způsobuje nepříjemné pocity a bolesti v uchu.

Bolesti i teplotu ovlivňujeme Nurofenem.

Nejběžnější zánět středního ucha je způsoben viry, takže není nutné dávat antibiotika. Pokud dítě nemá velmi silné bolesti nebo vysoké teploty, tak není nutné bubínek propichovat (paracenteza).

Malé procento zánětů středního ucha se komplikuje bakteriální infekcí, která se projeví déle trvajícími obtížemi anebo hlenovitým výtokem z ucha. V těchto případech je vhodné podávat antibiotika a to 10 dní.

NEDOSLÝCHAVOST U STARŠÍCH DOSPĚLÝCH

Tato nedoslýchavost se nazývá presbyakuse. S přibývajícími lety se sluch zhoršuje u naprosté většiny lidí. Ke zhoršení sluchu podmíněnému věkem se ještě někdy přidává poškození dlouhodobým hlukem u lidí, kteří v hluku pracovali.

Nedoslýchavost se projevuje tím, že si člověk musí dávat hlasitěji televizi, nebo nerozumí, co mu kdo říká, pokud není s hovořícím tváří v tvář, nebo nerozumí, pokud je v místnosti hluk, nebo mluví více lidí.

Pokud tyto situace zhoršují kvalitu života, tak je vhodné je řešit. Lze si pořídit zařízení, které umožní lepší poslech televize, nebo sluchadlo, které zlepší i komunikaci s lidmi. V ordinaci vyšetříme sluch řečí, ladičkou, vyšetřením poměrů ve středouší (tympanometrie), vyšetřením vnitřního ucha reflexy a tónovou audiometríi.

Na základě těchto vyšetření a po dohovoru s klientem ho odesíláme k vyzkoušení a eventuálnímu přidělení sluchadla na jiné pracovišti. Na toto pracoviště by ale měl přijít s doporučením a vyšetřením od nás.

Vyšetření uchaTone audiogram