Streptokok v krku
streptokokStreptokok je bakterie, která může způsobit zánět v krku. Zánětu v krku se říká faryngitida nebo někdy angina. Typickými příznaky anginy jsou náhle vzniklé bolesti v krku a teplota. Tento obraz ale způsobuje také virová infekce a to daleko častěji než streptokok. Naprostá většina zánětů v krku by i bez terapie po určité době odezněla. Lékař musí určit, zda jde o virový zánět, ten se antibiotiky neléčí, protože viry na ně nejsou citlivé, takže by to bylo zbytečné zatěžování organismu.
Pokud se jedná o zánět způsobený streptokokem, tak se ordinují antibiotika a to penicilin, protože všechny streptokoky jsou na něj citlivé. Cílem antibiotické léčby je urychlit ústup obtíží a předejít imunologickým pozdním komplikacím streptokokové infekce. Mezi tyto komplikace patří postižení srdce, kloubů a ledvin, které jsou ale velmi vzácné, působí je jenom některé typy streptokoků, jenom u některých jedinců a při včasné diagnóze, která je v naší zemi zajištěna, se dají bez následků léčit.
Některé typy streptokoků produkují toxin, který způsobuje kromě bolestí v krku a teploty také vyrážku. Jenom tento typ zánětu se nazývá spála. Ta probíhá často s většími obtížemi ale na druhou stranu je velmi snadné ji diagnostikovat.
Mezi dětmi i dospělými jsou jedinci, kteří mají streptokoka v krku a nemají žádné obtíže. Říká se jim bezpříznakoví nosiči a mají v krku většinou streptokoky, které zjevně neškodí svému nositeli - ten nemá žádné obtíže ani změny při laboratorním vyšetření, a většinou se nepřenášejí na nikoho jiného. O tom, zda jde o bezpříznakového nosiče, musí rozhodnout doktor.
Na obrázku jsou streptokoky v mikroskopu. Streptokoky v mikroskopu vypadají jako kuličky spojené do zakrouceného řetízku.